Umów wizytę

Okulistyka

Lekarz prowadzący: Lek. wet. Anna Banaszek

Zaburzenia narządu wzroku stanowią częstą bolączkę u zwierząt. Badania wskazują, że boryka się z nimi 15 proc. pacjentów praktyk weterynaryjnych. Najczęstszymi objawami, które powinny skłonić właściciela do tego, aby udać się ze swoim pupilem do okulisty są: nagła utrata wzroku, obrzęk okolicy oczodołów i powiek, wypływ z worków spojówkowych, nierównomierne rozszerzenie źrenic czy zaczerwienienie spojówek lub twardówki. Uwagę człowieka powinno zwrócić także cofnięcie czy wysunięcie gałki ocznej u zwierzęcia, a także nieprawidłowości w wyglądzie rogówki oraz obecność guzów czy ciał obcych w okolicy szpar powiekowych.

W naszej przychodni wykonujemy pełne badanie okulistyczne z oceną dna oka oraz pomiarem ciśnienia gałki ocznej. Pomiar IOP jest niezwykle istotny, ponieważ wszelkie odchylenia jego poziomu są wskaźnikiem toczących się schorzeń, często ogólnoustrojowych. Dla przykładu stanom zapalnym błony naczyniowej oka towarzyszy obniżenie IOP, jaskra z kolei charakteryzuje się wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. 

Badanie tononetryczne pozwala wychwycić dysfunkcje narządu wzroku już na wczesnym ich etapie, w konsekwencji wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne i uniknąć groźnych powikłań w przyszłości. W naszej przychodni dysponujemy nowoczesnym tonometrem KRUUSE Icare TONOVET, który umożliwia bezinwazyjny pomiar ciśnienia gałki ocznej. Badanie wykonane przy jego pomocy jest proste, szybkie i bezbolesne dla zwierzęcia.

Wykonujemy  okulistyczne zabiegi chirurgiczne.