Umów wizytę

Cukrzyca

Lekarz prowadzący: Lucjan Pazur

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób endokrynologicznych u psów. Objawy najczęściej pojawiają się  u zwierząt  starszych. Jak rozpoznać cukrzycę u pupila? Jej najbardziej rzucającym się w oczy objawem jest zwiększony apetyt połączone z wzmożonym pragnieniem i oddawaniem moczu. Pies, który do tej pory nie miał problemu z utrzymaniem czystości, nagle może zacząć ponownie siusiać w domu. 

Cukrzyca jest niestety chorobą, której nie da się wyleczyć. Dzięki wspólnym staraniom lekarza weterynarii i opiekuna zwierzęcia, można jednak doprowadzić do sytuacji, że poziom glukozy w surowicy pupila będzie utrzymywał się na względnie stałym, prawidłowym poziomie w ciągu doby. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł cieszyć się pełnią życia. 

Bardzo ważnymi elementami w leczeniu cukrzycy są właściwa terapia insuliną, odpowiednia aktywność fizyczna i dieta, a także dobra współpraca właściciela chorego zwierzęcia i lekarza, który prowadzi leczenie diabetyka. Nawet najdrobniejsza zmiana w zachowaniu pupila powinna być zgłaszana lekarzowi , ponieważ może mieć ogromny wpływ na powodzenie terapii.